IPC

web-ISEA20175

 International Program Committe

Comité Internacional del Programa

 

A. Bill Miller / University of Wisconsin-Whitewater, USA
Achamyeleh Debela / North Carolina Central University
Adam Nash / RMIT University
Adrian Carballal / University of A Coruna
Alain Lioret / Université Paris 8
Alan Dorin / Monash University
Alberto de Campo / Berlin University of the Arts
Alejandro Valencia-Tobon / Universidad Autónoma de Occidente
Aleksandra Dulic / University of British Columbia Okanagan, Canada
Alessandro Ludovico / Winchester School of Art, University of Southampton
Alia Yunis / Zayed University
Alice Ming Wai Jim / Concordia University, Montreal, Canada
Amaranth Borsuk / University of Washington, Bothell
Amilcar Cardoso / University of Coimbra (Portugal)
Amy K Hoover / Northeastern University
Andrea Botero / Suo&co
Andrea Polli / The University of New Mexico
Andreas Zingerle / University of Art and Design Linz, Austria
Andrés Felipe Roldán García / Universidad de Caldas
Andrew Brown / Griffith University
Andrew Horner / Hong Kong University of Science & Technology
Angela Ferraiolo / Sarah lawrence College
Angus Forbes / University of Illinois at Chicago
Annabel J. Cohen / University of Prince Edward Island
Anne Nigten / Rotterdam University of Applied Sciences
Annette Weintraub / City College, CUNY
Anton Nijholt / Imagineering Institute, Iskandar, Malaysia
Antony Nevin / School of Design Nga Pae Mahutonga College of Creative Arts Toi Rauwharangi Massey University Te Kunenga Ki Parehurua Aotearoa – New Zealand
Arne Eigenfeldt / Simon Fraser University
Artur Matuck / University of São Paulo
Audrey Samson / City University of Hong Kong
Aurelio A. Horta Mesa / Universidad Nacional de Colombia
Aya Natalia Karpinska / Independent artist/designer
Benjamin Smith / Indiana University-Purdue University Indianapolis
Beryl Graham / University of Sunderland
Brad Moody / American University in Dubai
Brian J Bross / Brock University
Brogan Bunt / University of Wollongong, Australia
Bruce Bands / School of Visual Arts in New York City
Carlos Grilo / Instituto Politécnico de Leiria
Carolina Seck Langill / OCAD University
Catherine Page Harris / University of New Mexico
Charlie Gere / Lancaster University
Chris Kiefer / University of Sussex
Chris Salter / Concordia University/Hexagram
Christiane Paul / The New School
Christopher Manzione / Stevens Institute of Technology, USA
Claudia Giannetti / Institute for Advanced New Media Studies
Claudia X. Valdes / University of New Mexico
Claus Pias / LEUPHANA University
Colin Johnson / University of Kent, Canterbury, UK
Cristian Felipe Lizarralde Gómez / Universidad del Valle
Dan Ventura / Brigham Young University
Daniel Cermak-Sassenrath / IT University of Copenhagen
Daniel Pablo Cruz A. Valenzuela / Universidad de Chile
Danielle Siembieda / Leonardo/ISAST
Danielle Wilde
David Benyon / Edinburgh Napier University
David Johnson / University of Victoria
Deborah Cornell / Boston University, College of Fine Arts
Diane Willow / University of Minnesota
Diarmuid P. O’Donoghue / Maynooth University
Don Sinclair / York University
Dot Tuer / OCAD University
Doug Van Nort / York University
Douglas Repetto / Independent artist
Eduardo Adrian Russo / Universidad Nacional de La Plata
Eelco den Heijer / independent
Elaine Chew / Queen Mary University of London
Eleonora Bilotta / University of Calabria
Elinor Nina Czegledy / University of Toronto & Ontario College of Art Design University
Ellen Levy / IDSVA
Erik Champion / Curtin University
Erin Ashenhurst / Kwantlen Polytechnic University, Canada
Esteban García Bravo / Purdue University
Eugenia Fratzeskou / University of Westminster London
Everardo Reyes / Université Paris 8
Fernando Lazzetta / Universidade de Sao Paulo
Florian Schneider / Norwegian University of Science and Technology
Frank Dufour / The University of Texas at Dallas
Frank J. Lee / Drexel University
Frieder Nake / University of Bremen, Germany
Gareth Schott / University of Waikato
Guiselle Beiguelman / Universidade de Sao Paulo
Gloria Gómez / Department of Technology and innovation/University of Southem Denmark
Giuseppe Moscatello / Maraya art centre/ 1971 design space
Graeme Kirkpatrick / University of Manchester
Graham Wakefield / York University
Gregory Surges / University of Wisconsin – Milwaukee
Greig de Peuter / Wilfrid Laurier University
Hanna Wirman / The Hong Kong Polytechnic University
Hans Dehlinger / University of Kassel, Germany
Harold Thwaites / Sunway University, Centre for research Creation in Digital Media, Kuala Lumpur
Heather Dewey Hagborg / School of the Art Institute of Chicago
Héctor Fabio Torres Cardona / Universidad de Caldas
Henry Tsang / Emily Carr University of Art + Design
Hyun Seung Yang / School of Computing, KAIST
Ian Clothier / Intercreate/Western Institute of Technology at Taranaki
Ian Hatcher / Independent artist
Ionat Zurr / SymbioticA, School of Anatomy, Physiology and Human Biology, the University of Western Australia
Isidro Moreno Sánchez / Universidad Complutense de Madrid
Jaime Alejandro Rodríguez Ruiz / Pontificia Universidad Javeriana
Janis Jefferies / Goldsmiths, University of London
Jeff Thompson / Stevens Institute of Technology, USA
Jeffrey Albert / Loyola University New Orleans
Jennifer Parker / University of California at Santa Cruz, USA
Jens Hauser / University of Copenhagen
Jeremy Hight / Washington State University at Vancouver, USA
Jesse Drew / University of California at Davis
Jinsil Hwaryoung Seo / Texas A&M University
Joel Slayton / Independent Artist, Curator, Educator
Johanna Drucker / University of California at Los Angeles, USA
John Dack / Middlesex University, UK
John Hyatt / Manchester Metropolitan University
John Wilson Herrera Murcia / Universidad Autónoma de Occidente
Jonah Brucker-Cohen / Lehman College / CUNY
Jordon Tate / University of Cincinnati, USA
Jorge Bejarano Barco / MAMM
José David Cuartas Correo / Fundación Universitaria Los Libertadores
José Fornari / NICS/Unicamp
José Manuel Berenguer / Orquesta del Caos
José-Carlos Mariátegui / ATA – Alta Tecnología Andina, Lima
Juan I. Reyes / Maginvent.org
Juan José Díaz Infante / Colectivo Espacial Mexicano
Judd Morrissey / School of the Art Institute of Chicago
Judith Doyle / OCAD University
Juliana España Keller / Universidad de Melbourne, Australia
Jurgen Claus / Project Claus
Karen Collins / University of Waterloo
Katerina El Raheb / ATHENA RC- University of Athens
Kathleen McDermott / Rensselaer Polytechnic Institute
Kening Zhu / City University of Hong Kong/ School of Creative Media
Kevin Badni / American University of Sharjah
Kevin Dahan / De Montfort University
Kingsley Ash / Leeds Beckett University
Klaus Fruchtnis / Paris College of Art
Koan Jeff Baysa / Joshua Treenial, Medial Avatar, Institute for Art and Olfaction, Honolulu Biennial Foundation
Laurent Grisoni / University of Lille, Science & Technology
Leon K. L. Chew / Zayed Univesity, UAE
Leung Hok Bun Isaac / Videotage
Lilian Campesato / USP – University of Sao Paulo
Lisa Gye / Swinburne University of Technology
Lisa Moren / University of Maryland, Baltimore County – UMBC
Lynne Heller / OCAD University
Machiko Kusahara / Waseda University
Marco Pinter (working artist)
Maria Clara Bernal / Umiversidad de los Andes
Maria Fernandez / Cornell University
Maria Lantin / Emily Carr University of Art + Design
Maria Paula Lorgia / Cineateca Distrital-Gerencia de Artes Audiovisuales del IDARTES
Mario Valencia / Universidad de Caldas
Marta Ameri / Colby College
Martin Brain / University of Oxford
Martin Pichlmair / IT University of Copenhagen
Martin Warnke / Leuphana University Lueneburg
Maximos Kaliakatsos-Papakostas / Music Department, Aristotle University of Thessaloniki
Mehdi Sabet / College of Arts and Creative EnterprisesZayed University
Melissa dela Merced / University of the Philippines Film Institute
Mikhail Jacob / Georgia Institute of Technology
Michael Prokopow
Miwako Tezuka / Arakawa+Gins Reversible Destiny Foundation
Naoko TOSA / Kyoto University
Nathaniel Stern / University of Wisconsin-Milwaukee
Naz Shahrokh / Zayed University
Nick Montfort / MIT
Nikos Stavropoulos / Leeds Metropolitan University, United Kingdom
Óscar Salinas / Universidad Nacional Autónoma de México
Palle Dahlstedt / Aalborg University / University of Gothenburg
Pat Badani / Artelogie, EHESS, Paris
Paula Andrea Escandon / Universidad Nacional
Paulo Urbano / Universidade de Lisboa
Paz Tornero / Universidad Complutense de Madrid
Peneousal Machado / University of Coimbra
Peter Anders / Kayvala
Peter Bentley / University College London UCL
Peter Beyls / UCP/CITAR
Peter Krapp / University of California, Irvine
Philip Galanter / Texas A&M University
Philippe Pasquier / School of Interactive Arts + Technology, Simon Fraser University
Priscila Lena Farias / Universidade de São Paulo
Radu-Daniel Vatavu / University Stefan cel Mare of Suceava
Raine Koskimaa / University of Jyvaskyla
Ramon Lopez de Mantaras / Artificial Intelligence Research Institute
Rebecca Fiebrink / Goldsmiths University of London
Reynaldo Thompson / Universidad de Guanajuato
Robert Rowe / New York University
Roberto Lopardo
Roberto Simanowski / City University of Hong Kong
Roger Malina / University of Texas at Dallas
Samirah Alkassim / The Jerusalem Fund for Education & Community Development
Sara Ilstedt / Royal Institute of Technology
Sarah Lahti / Zayed University
Scott Fitzgerald / New York University
Scott Rettberg / University of Bergen
Sebastian Lexer / Independent researcher
Simon Colton / Falmouth University
Sita Popat / University of Leeds, UK
Stella Veciana / Leuphana University Lüneburg
Sue Gollifer / ISEA International HQ
Tania Aedo Arankowsky / Laboratorio Arte Alameda
Tom Penney / RMIT University
Tomas Laurenzo Coronel / City University of Hong Kong/ School of Creative Media
Vanissa Law / Hong Kong Baptist University
Victoria Szabo / Duke University
Wendy Tai
Wilhelm E. J. Klein / City University of Hong Kong
Wim van der Plas / ISEA International